Activitate

SCHIMB DE EXPERIENȚĂ ÎNTRE DOUĂ GRĂDINIȚE UCRAINA -ROMÂNIA

SCHIMB DE EXPERIENȚĂ ÎNTRE DOUĂ GRĂDINIȚE UCRAINA -ROMÂNIA

 Astăzi avut deosebita bucurie să primim în grădiniță noastră personalul Grădiniței Захоронка Сяйво Iavoriv Ucraina (Gradinita Strălucirii din Iavoriv). Scopul acestei vizite a fost schimbul de experiență dintre cele două instituții, din țări diferite. Ambele unități sunt conduse de două surori ale Ordinului Sfântul Vasile cel Mare. Sora Demiana, directorul grădiniței din Захоронка Сяйво Iavoriv(Gradinita Strălucirii din Iavoriv), alături de personalul care a însoțit-o, a vizitat fiecare grupă, oferidu-le copiilor și cadrelor didactice câte o mică surpriză, specifică Ucrainei. De asemenea, întreg personalul a asistat la activitățile din grădinița noastră. Au urmat impresii și împărtășiri, dar mai ales deschiderea și dorința de a încheia un parteneriat. La final, Sora Maximiliana a mulțumit pentru acest timp de îmbogățire reciprocă, după care a oferit o amintire specifică României fiecărei persoane, arătându-și atât dragostea, cât și deschiderea și susținerea necondiționată.